5 věcí, které ovlivní hypotéky v roce 2022

Nový rok přináší nové podmínky hypotečního úvěru. Ať chcete žádat o hypotéku na financování vlastního bydlení, refinancovat stávající úvěr nebo si pro něj zajistit co nejlepší podmínky na další fixní období, obrňte se trpělivostí a nechte se inspirovat tímto článkem.

Získání hypotečního úvěru je zase o krok složitější

Česká národní banka sice přitvrzuje podmínky pro získání hypotéky až od dubna letošního roku, většina bank však tyto nové podmínky již dodržuje. Za posledních dvanáct měsíců vzrostly úrokové sazby hypoték prakticky dvojnásobně. Nyní se pohybují kolem 4 %. V nedaleké době se předpokládá přiblížení až k 5 % a není vyloučen ani nárůst až k 6 %. 

Poměr výše hypotéky a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) bude snížena ze současných 90 na 80 %. Zároveň ČNB obnovila podmínku maximálního podílu splátky na měsíčním příjmu. Tyto přísnější podmínky se dotknou hlavně starších 36 let a těch, kteří si pořizují nemovitost na investici. Naopak mladé do 36 let chce ČNB podpořit k pořízení svého vlastního bydlení a podmínky pro získání hypotéky pro ně nemění. Přesto spousta z nich přání na bydlení ve svém mohou dál spřádat pouze ve svých snech.

Vývoj cen nemovitostí
Vývoj cen nemovitostí

Konec fixace může způsobit problémy s osobním rozpočtem

V současné době také spoustě lidí končí pětiletá fixace, při které získali sazbu za velmi výhodných podmínek. Nejvýhodnější refinancování hypotéky vás bude stát spoustu energie. Měsíční splátky vám totiž mohou stoupnout až o polovinu. Je výhodné tedy řešit refinancování hypotéky včas. V klidu si vybrat banku, která vám nabídne nejlepší podmínky – nejen nejnižší RPSN („Roční procentní sazba nákladů“, která zahrnuje celkové náklady nabízeného úvěru), ale i třeba zda akceptuje původní doklad o odhadu nemovitosti.

Zjistěte jednoduše kolik zaplatíte nyní na splátkách hypotéky s novými podmínkami v Hypoteční kalkulačce – výpočet splátky – MAXIMAREALITY.

Připravte se na další růst cen nemovitostí

Ceny nemovitostí v České republice roce 2021 kvapem rostly. Sice se zvyšují v celé Evropě, u nás však patří k nejvyšším. Přestože letos se neočekává nárůst tak razantní, drahý stavební materiál a zvyšující se ceny energií stoupající trend udrží. Průměrná cena bytu v ČR se pohybuje kolem 85 tisíc korun za metr čtvereční, v Praze noví majitelé zaplatí okolo 113 tisíc korun.

Nebezpečí koupě bytu vyžadující rekonstrukci

Ani investice do bytu, který se svépomocí chystáte rekonstruovat se vám nemusí vyplatit. Stavební materiál díky zvýšené míře inflace podražil o desítky ba dokonce stovky procent. Navíc některé suroviny ani nejsou dostupné. Citelné zvýšení cen energií tento potenciál udrží i letos.

Výhody nájemního bydlení

Možná si uvědomíte, že bydlet v nájmu není až taková prohra, jak je všeobecně u nás vnímáno. V německy mluvících zemích Evropy je nájemní bydlení populární. Bydlet „ve svém“ je v ČR oblíbený status a projevem jakési jistoty. Spousta Čechů si však své vlastní bydlení nyní nebude moci dovolit.

S novými podmínkami v hypotečním sektoru se dá od dubna očekávat vlna prodejů nemovitostí s tím, že se lidé budou přesouvat do nájmů. Ceny nemovitostí však dolů nepůjdou.

Především mladší generace vidí stále více výhod v nájemním bydlení, zejména proto, že pro ně odpadá povinnost dalších investic do nemovitosti či její údržby. Ale i proto, že jim poskytuje flexibilnější možnosti. Mohou kdykoliv zvednout kotvy a změnit místo svého života, nebo jednoduše odejít pracovat do zahraničí

Profesionální realitní makléř vám zajistí nejlepší podmínky při hledání vhodného pronájmu. 

Základní pojmy, které byste měli znát

Doba fixace úrokové sazby – znamená období, kdy máte pevně stanovenou úrokovou sazbu hypotečního úvěru. A také výši splátek. V tomto období zároveň nemůžete vy ani banka změnit podmínky smlouvy. Sjednává se obvykle na 1, 3, 5, 7 nebo 10 let. Krátká doba fixace je výhodná, pokud se na trhu očekává snížení úrokových sazeb nebo v případě, že chcete bez sankcí hypotéku předčasně splatit.

Úroková sazba hypotečního úvěru – představuje částku nad rámec jistiny, kterou klient zaplatí bance za půjčení peněz. Je vyjádřena v procentech z dlužné částky za určité období. Výši úrokové sazby ovlivňuje kromě typu zvolené hypotéky a bonity klienta také základní kurz úrokových sazeb vyhlášený Českou národní bankou.

RPSN – je zkratka ukazatele „Roční procentní sazba nákladů“ a zahrnuje celkové náklady nabízeného úvěru. Kromě úvěrové sazby tedy i poplatky za posouzení žádosti o úvěr, uzavření smlouvy, vedení úvěrového účtu, poplatky za převod peněžních prostředků apod. RPSN je vyjádřeno v procentech za rok (p.a.).

Refinancování hypotéky – převedení hypotéky k jiné bance, většinou za výhodnějších podmínek. Hypotéku lze refinancovat až 24 měsíců před koncem fixace a zajistit si tak výhodnější úrokovou sazbu na následující období. Při refinancování posuzuje nová banka bonitu klienta stejně jako při získávání prvního hypotečního úvěru.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *