Obsah článku
Získat hypotéku je dnes těžší než kdy dřív. Na vině je koronavirová krize, která trochu mění pravidla hry. Zejména tedy pro některá povolání, na která se v posledních měsících spíše usmála smůla než štěstí. Kromě ohrožené profese však bývá důvodem zamítnutí půjčky na bydlení takzvaná nedostatečná bonita. Jinými nízké doložitelné příjmy, které banku umocní v myšlence, že nebudete zvládat splácení úvěru. Naštěstí existuje rovnou několik možností, jak si doložitelné příjmy navýšit.
Co všechno ovlivňuje vaši schopnost splácet?
Bonita neboli schopnost splácet své závazky (či dostát svým závazkům) je ovlivňována mnoha faktory. Profesí, ve které pracujete, celkovým příjmem i stávajícími závazky (čili jinými půjčkami, o které jste požádali ještě před úvěrem na bydlení).
Co bonitu také ovlivňuje a co si bohužel uvědomuje jenom málokdo, je také počet dětí v rodině, životní minimum či věk a pohlaví člověka. Aby došlo ke zvýšení bonity, a tedy tím pádem doložitelných příjmů při žádosti o hypotéku, zvažte některý z následujících kroků.
Požádejte o přidání
Tou nejjednodušší a na druhou stranu také jednou z nejodvážnějších možností, jak navýšit svou bonitu je požádat o přidání. Pokud se vám dlouhou dobu zdá, že byste měli dostávat víc, zkrátka a dobře jděte za svým šéfem a požádejte o přidání, když si to tedy opravdu zasloužíte.
Nebo se s ním alespoň pokuste vyjednat něco, co by vám pomohlo k navýšení doložitelných příjmů. Pokud se ještě nacházíte ve zkušební době, snažte se přesvědčit svého šéfa, aby vám poté dal smlouvu na neurčito. Na smlouvy na konkrétní dobu trvání je pohlíženo často přes prsty, bohužel.
Snažte se eliminovat své závazky
Již bylo zmíněno, že na doložitelné příjmy, respektive na vaši celkovou bonitu má vliv i to, o kolik jste si požádali v minulosti a zdali jste některou z půjček zatím nesplatili. Pokud splácíte vícero závazků, banka to bude brát v potaz a bude k vám přistupovat trochu opatrněji. V ideálním případě se proto snažte co nejvíce eliminovat své závazky.
V praxi to může vypadat například tak, že zrušíte svou kreditní kartu nebo kontokorent u běžného účtu. Jinými slovy nebudete riskovat, že by se vám zde vytvořila nějaká dlužná částka. Stejně tak se snažte co nejrychleji splatit veškeré vaše půjčky, případně alespoň konsolidovat a vyřídit ty nižší měsíční splátky.
Nejděte do hypotéky sami
Pokud vám stále přijde, že je vaše bonita malá (a banka vám to ostatně potvrdí tím, že zamítne vaši žádost o půjčku na bydlení), najděte si někoho k sobě. I v tomto případě platí, že ve dvou se to lépe táhne, navíc jako dva dosáhnete daleko vyšší bonity.
Nemusíte být nutně sezdaní, abyste si museli vzít úvěr na bydlení společně. Můžete být jen dvěma kamarády, nemusíte být ani partnery nebo rodinnými příslušníky. Do půjčky na bydlení půjdete zkrátka jako společníci. Dokonce nikde není psané, že oba dva musí vlastnit nemovitost. Jen se jakožto majitelé budoucí nemovitosti nemůžete dostat do platební neschopnosti. Banka by totiž požadovala zaplacení úvěru od všech. Čili pokud si někoho jenom jen tak naberete k sobě a chcete mít všechno na svých bedrech, snažte se přistupovat ke splácení zvlášť zodpovědně.
Máte za svými zády ručitele?
Pokud máte pocit, že doložitelné příjmy prostě zvýšit nemůžete, protože nemáte jak, je načase najít jiný způsob, jak docílit toho, aby vám banka půjčila. Jednou (nikoliv z posledních) šancí je najít si někoho, kdo za vás bude ručit. Jinými slovy kdo si stoupne za vaše záda a bude vám je střežit.
Ručitel je někdo, kdo se zaručí za to, že bude váš úvěr řádně splácen. Banka si ve vás utuží důvěru a nebude mít takový problém vám požadovanou půjčku poskytnout.