Obsah článku
I když banky začínají utahovat pomyslné šrouby, stále je otázka hypotéky na stole v nejedné domácnosti. Kdoví, jaké podmínky budou s půjčkami na bydlení souviset za pár měsíců, proto mnozí ještě chtějí využít aktuální situace. Své vlastní bydlení řeší i samoživitelé, kteří se obávají jednoho, a sice že na požadovaný úvěr nedosáhnou právě z důvodu, že jsou na ratolesti sami a že nemají takový příjem, jaký mají rodiny s dvěma hlavami v čele. Jak to tedy v praxi funguje? Lze na hypotéku dosáhnout?
Nebudeme vám mazat med kolem pusy. Ano, být samoživitelem je jistá nevýhoda. Neexistuje druhý spolužadatel čili získat vyšší hypotéku (pokud samozřejmě nevyděláváte padesát či víc tisíc měsíčně) nelze či je to na delší řešení. Banky se navíc obávají možného scénáře, a sice že by vám příjem vypadl. Najednou se octnete v situaci, kdy budete muset žít ze svých úspor, a to banku značně znepokojuje. Na druhou stranu myslet si, že samoživitelé na vlastní bydlení nedosáhnou je mylné. Pomoct totiž mohou příspěvky od státu.
Všechno jde, když se chce
I na tuto modelovou situaci tedy platí známé české pořekadlo, a sice všechno jde, když se chce. O hypotéky opravdu nežádají jenom dvojice nebo vysoce postavení manažeři, kteří si mohou dovolit vzít úvěr i ve výši pěti či sedmi milionů korun. Stále více žadatelů lze označit za jednotlivce prahnoucí po vlastním bydlení. Pro ně však půjčka na bydlení zapovězená není, jen si musí vyhlédnout tu správnou banku.
Samoživitelé by měli vědět, že některé banky mají sestavené bodovací systémy, podle kterých se řídí. A na základě získaného skóre se pak rozhodují, jestli žádosti vyhoví či nikoliv. Tyto bankovní společnosti většinou zařazují klienty do rizikovější kategorie, a i když to neznamená, že by jim nevyhověli, zpravidla se jich týkají vyšší úrokové sazby.
Rozhoduje ale bonita
Ne všechny banky k samoživitelům přistupují opatrně. Některé jsou k nim trochu vstřícnější. Je proto dobré projít srovnání hypoték na trhu, případně si přečíst diskuze, ve kterých se téma řeší. Co však nakonec rozhodne, bude jen a pouze bonita. Čili jestli jste schopni splácet své závazky.
Každá žádost o hypoteční úvěr je posuzována individuálně. Výsledné skóre vchází z vyhodnocení mnoha faktorů. Roli kromě bonity hraje samozřejmě i věk žadatele, ale také obor, v němž pracuje či jak dlouho je zaměstnaný a jestli náhodou ještě není ve zkušební době (ta schválení zrovna nepřidává do vínka).
Ze zkušeností vyplývá, že problém může nastat u velmi mladých samoživitelů, kteří nemají zrovna dlouhou pracovní historii a kteří by navíc žádali o devadesátiprocentní hypotéku. Ta jim se vší pravděpodobností vydána nebude.
Pojištění schopnosti splácet může pomoct
Pokud však nemáte zrovna velkou částku na bankovním kontu, devadesátiprocentní hypotéka je pro vás klíčová. Zvýšit pravděpodobnost jejího schválení můžete s pomocí pojištění schopnosti splácet. Jedná se o velmi specifický druh pojistky, který bance eliminuje jistá rizika spojená s možným výpadkem ve splácení.
V poslední době (a to i kvůli koronavirové krizi) si mnohé bankovní společnosti podmiňují získání hypotéky tímto pojištěním.
Výživné i rodičovský příspěvek jsou také vítáni
Co dalšího může pomoct je rodičovský příspěvek od státu a výživné. Příjmy nad rámec pravidelné mzdy nebo příjmu z podnikání jsou vítané, i když je pravdou, že se nemusí uznat v plné výši (platí především o zmiňovaném výživném). Zatímco některé banky limitují uznatelnou částku na vyživované dítě, jiná limity nestanovuje.
V případě rodičovského příspěvku se většinou uznává celá částka, která se započítá do příjmů.