Obsah článku
S hypotékami se nyní doslova roztrhl pytel. Hypoteční specialisté vyřizují jeden úvěr na bydlení za druhým a banky nestíhají schvalovat jednotlivé žádosti. V obrovském množství schválených žádostí se však najdou také zamítnutá lejstra, po jejichž zhlédnutí nebudou žadatelé zrovna usměvaví. Možná i vy patříte k žadatelům o úvěr na bydlení a ptáte se, co by se muselo zvrtnout, aby došlo na zamítnutí hypotéky. Důvodů může být vícero.
Nemáte dostatečnou bonitu
Tím nejčastějším důvodem, který brání schválení hypotéky je nedostatečná bonita. Banky jsou na možné budoucí klienty velice přísné, nemůžete očekávat, že si vás před natisknutím zeleného schvalovacího razítka takzvaně ,,neproklepnou”. Zmiňovaná bonita je zajímá nejvíce. Přece jen mluvíme o schopnosti klienta dostát svým závazkům.
V praxi se kontrolují dvě hodnoty, a to poměr výše zadlužení k ročním příjmům (DTI) a poměr sumy splátkových závazků k příjmům (DSTI). Bonitu dále ovlivňuje i úvěruschopnost klienta, která se stanovuje na základě příjmů a výdajů žadatele a způsob plnění dosavadních dluhů.
Pokud se obáváte, že právě tento bod by mohl být tím, kvůli kterému nedostanete hypoteční úvěr, můžete si svou bonitu spočítat ještě předtím, než žádost podáte. V současné době je internet plný takzvaných hypotečních kalkulaček, s jejichž pomocí bleskurychle zjistíte, jak na tom jste.
Nabídli jste nevhodnou zástavu
Abyste snížili procento financí, které musí putovat z vaší kapsy dáváte bance nějakou nemovitost do zástavy. Většinou to bývá rodinný domek rodičů nebo bytová jednotka, kterou držíte v osobním vlastnictví na investici. Zmiňované objekty jsou skutečně vhodnou zástavou, jež banka uznává, na druhou stranu se mohou do zástavy dát i takové věci, které zrovna nejsou vhodné. Například problém může nastat u chat nebo chalup, k nimž nevede příjezdová cesta nebo které tíží takzvané věcné břemeno. Co také nemusí projít, tak komerční objekty nebo pozemky, u nichž jsou nevyjasněné vlastnické vztahy.
Rozhodující je také věk žadatele
I když se banky nechávají slyšet, že čím dříve požádáte o úvěr na bydlení, tím déle můžete splácet čili tím větší je pravděpodobnost, že bude půjčka schválena, v praxi se mládí bere za rizikové. Velmi častým důvodem zamítnutí hypotéky je věk žadatele.
Obecně platí, že hypoteční úvěr si může sjednat osoba starší osmnácti let. A platí, že hypotéku lze splácet zhruba do sedmdesáti let. Zatímco problém bývá u lidí, kteří se sotva pár týdnů pohybují ve světě dospělých, rizikovou skupinou jsou i lidé starší padesáti let. Ti nemohou počítat s dvacetiletou splatností. Bohužel banky k nim přistupují velice rizikově a často nechtějí schválit ani desetiletou splatnost, proto žádosti spíše zamítají.
Černý puntík v registru dlužníků
Jak již bylo zmíněno, bylo by bláhové si myslet, že banky své žadatele takzvaně ,,neproklepnou” předtím, než jim schválí jejich žádost o půjčku na bydlení. Bankovní společnosti jsou naopak velice opatrné (zejména v dnešní době, kdy rizikovost žadatelů značně stoupá). Kromě bonity a věku se dívají také na registr dlužníků, do kterého ostatně můžete nahlédnout sami. Jedná se o seznam shromažďující informace o klientech bank i nebankovních institucí. Je v něm uvedeno, jestli splácíte řádně nebo jestli jste v minulosti své závazky nespláceli. Uvedeny jsou sebemenší problémy, které jste při skládání splátek vykázali.
Jinými slovy o vás registr dlužníků prozradí i to, co se bance možná zprvu snažíte utajit. Abyste však znásobili své šance na získání půjčky na bydlení, je lepší nelhat a nic nezatajovat.