Jak ovlivňuje koronavirus hypoteční trh?

I když se dalo očekávat, že přijde recese, neočekávalo se to tak rychle. S příchodem nového typu onemocnění COVID-19 došlo k razantnímu zpomalení, až zastavení ekonomiky. Rázem se z poměrně prosperující české ekonomiky stala krize na úrovni recese, která se musí jen přečkat. Koronavirus má tak nyní na svědomí nejen ekonomickou krizi, ale také snížení cen pohonných hmot a kromě jiného také hypotéky, které místo zdražení výrazně zlevňují.

Pokud jste plánovali koupit nemovitost, možná vás skličovala situace na trhu. Nemovitosti dosahovaly svých stropů, co se cen týče, hypotéky začaly neočekávaně a velice překvapivě stoupat a zdražovat se. Pak najednou přišel nový typ koronaviru, který však celou situaci změnil. Doslova převrátil nejen hypoteční trh vzhůru nohama. Smí se nyní konstatovat, že není lepšího času na koupi nemovitosti než právě nyní.

Bankéři se začínají zbrojit

Analytici na začátku roku předpovídali recesi, proto navrhovali investorům vyčkat s investováním. Tušili totiž, že opravdu přijde ekonomická krize, která může hodnotu investic razantně snížit. Zatímco někteří investoři si vzali doporučení analytiků k srdci, vážně to nebrali jenom bankéři, kteří nadále zdražovali hypotéky. Jenže s příchodem koronaviru se začali zbrojit z důvodu obav o podvázání ekonomického růstu. Z původního zdražování hypoték se tak přistoupilo ke snížení klíčových úrokových sazeb, jinde došlo k podpoře ekonomiky finančními injekcemi.

Podle posledních statistik se vyplatí ještě malou chvilku počkat, jelikož to se sazbami hypoték i s cenami nemovitostí má jít ještě pořádně dolů.

Historie se opakuje

Dalo by se říct, že se opakuje loňská situace. I vloni jsme se totiž začátkem roku dočkali poměrného zlevňování hypoték, byť krátkodobého. I když se vloni také předvídal obrovský nárůst, došlo k němu až po krátkém snížení úrokových sazeb. Letos to však nevypadá na krátkodobou záležitost, právě naopak. Koronavirus, který má také vliv na snižující se cenu ropy, ovlivňuje i hypoteční trh. A jelikož už stojí za ekonomickou krizí, ze které se nejen Česká republika bude dostávat dalších pár měsíců, lze předpokládat, že to s hypotékami a jejich sazbami půjde z kopce.

Čím závažnější bude koronavirová situace, tím šťastnější budou naše peněženky

Sice koronavirová doba přináší řadu špatného, jako je strmě stoupající nezaměstnanost nebo strach o svůj život, přináší také něco pozitivního. Kromě radostné přírody klesá cena pohonných hmot a samozřejmě také zmiňované hypoteční sazby.

Dezinfekce kliky domu

Aktuálně platí, že čím závažnější bude koronavirová krize ve světě, tím výrazněji budou klesat inflační očekávání čili tím výrazněji budou klesat ceny nemovitostí a hypoteční sazby společně s nimi. Naše peněženky tak radostí zaskáčou.

Jak jsou na tom hypotéky nyní?

Díky panujícímu koronviru se hypotéky propadly na své naprosté minimum za poslední čtyři roky. Před čtyřmi roky však důvodem poklesu hypoték byl takzvaný intervenční režim České národní banky, nyní se propadají hypoteční sazby i bez zmiňovaného intervenčního režimu.

Před čtyřmi lety, tedy v roce 2016, dosáhla průměrná úroková sazba hypoték v České republice na své historické minimum, které tehdy dělalo 1,77 procent. Nyní je sice ve většině případů úroková sazba na 2,36 procentech, v následujících týdnech však dojde k výraznému poklesu a je velice pravděpodobné, že se úrokové sazby dotknou i zmiňovaného historického minima.

Jak jsme zmínili, aktuálně je tedy nejlepší doba na koupi vlastní nemovitosti. I když vyplatí se ještě pár měsíců počkat, jelikož dojde ještě k výraznějšímu ekonomickému otřesu.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *