Majetek si pojišťujeme víc než život a zdraví

Ze statistik a průzkumů vyplývá, že se Češi o více bojí o svůj majetek než o sebe. Data vyplývají i z průzkumu agentury STEM/MARK. Většina lidí má sjednáno povinné ručení i pojištění domácnosti. Životní pojištění má jen o něco více než 2/5 lidí.

Nejčastěji uzavřeným pojistným produktem je u nás povinné ručení. Údaje vyplývají z průzkumu STEM/MARK pro Home Credit. Téměř každá domácnost dnes vlastní auto a sjednat si povinné ručení je povinností jeho vlastníka. Druhým nejčastěji uzavíraným pojistným produktem je pojištění domácnosti, které má sjednáno více než 1/2 domácností a 1/2 Čechů má také uzavřeno úrazové pojištění. Životní pojistku46 % lidí a téměř stejně je tomu i u pojištění nemovitosti

Kde zaostáváme

Havarijní pojistku mají sjednanou jen 3 z 10 lidí. Pojištění právní ochrany má jen 5 lidí ze 100. Každý sedmý člověk o něm vůbec neví. Pojištění schopnosti splácet má jen 1/8 Čechů a každý šestý nezná jeho účel. Asi 2/3 lidí pojišťovnám důvěřují. Více než 4/5 lidí jsou spokojeni s řešením pojistných událostí. Největší obavy mají lidé z neuhrazení škody, složitých smluv a podmínek. Pojistné smlouvy čte jen 46 % oslovených, 2/5 to dělají jen občas. Každý osmý Čech nečte smlouvy vůbec.

Pojištění domácnosti

Životní pojištění stále nechápeme 

Češi mají všeobecně o životním pojištění velmi malé povědomí a mnoho z nich neví, co všechno obsahuje. Nemá ho asi polovina lidí, i když 3/5 Čechů zažily situaci, kdy by jeho služby opravdu rádi využili. Celkem 3 lidé z 10 neví, že by jim životní pojištění mohlo pomoci při úrazu. Asi 2/5 lidí neví, že běžnou součástí pojistky je také finanční kompenzace v případě nepříznivých životních událostí.

V čem se nejčastěji mýlíme 

Asi 1/2 Čechů si naopak myslí, že životní pojištění zajistí léčbu alergií. Více než 1/4  je přesvědčena, že si ze životního pojištění zaplatí zásahy kosmetické chirurgie. Asi 1/3 lidí se domnívá, že toto pojištění pokryje i antikoncepci. Více než 2/5 lidí považují cestovní pojištění za součást životního pojištění. Životní pojistku mají překvapivě hlavně muži, asi 3/5 z oslovených. Většinou do domácnosti přinášejí nejvíce příjmů.  Mnoho lidí se domnívá, že životní pojištění prostě nepotřebuje. 

Komu by životní pojištění prospělo

Důležitost životního pojištění podceňují především lidé, kteří nemají partnera. Pojištění mají totiž 3/5 lidí žijících v manželství, ale jen necelé 2/5 rozvedených a pouze 1/3 vdov a vdovců. Životní pojištění chybí u 2/3 lidí, kteří žijí bez partnera. 

I přesto, že se s těžkou životní situací, ve které tito lidé potřebovali z důvodu nemoci nebo úrazu pomoc někoho z blízkých, setkalo 6 z 10 Čechů, často nemají životní pojištění. Nejvíce se situace týká těch, co žijí o samotě. Jen 1/5 z nich se něco podobného nikdy nepřihodilo.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *