Pojištění domácnosti

Stejně jako na každého člověka, tak i na každou domácnost číhá denně nejedno nebezpečí. Záplavy nebo jiné přírodní katastrofy, také lidská nešikovnost nebo snaha se dostat do domu, který mu nepatří – to vše jsou každodenní rizika, kterým nemovitosti čelí. A právě z těchto důvodů má pojištění domácnosti smysl. Chraňte své bydlení tím, že si sjednáte pojistku, s níž budete alespoň trochu jištěni.

Co je to pojištění domácnosti

V současné době je možné zřídit pojištění prakticky na všechno (dokonce i na domácího mazlíčka). Zatímco některé pojistky však postrádají smysl, jiné by se naopak opomíjet v žádném případě neměly. A pojištění domácnosti je jednou z nich.

Jeho úkolem je především krýt škody, které vzniknou na vybavení domácnosti, případně na věcech, které jsou její součástí. Mluvíme tedy o jisté ochraně movitých věcí, které mohou být ukradeny, případně zničeny například živelnými pohromami.

Ve světě finančnictví se jedná o standardní pojistný produkt, který je obvykle nedílnou součástí portfolia každé pojišťovny. Ať už jste vedeni u jakékoli pojišťovny, můžete u ní o pojištění domácnosti požádat.

Co bývá předmětem pojištění domácnosti?

Při zřizování pojistky budete vybídnuti k tomu, abyste sdělili, co všechno chcete pojistit. Obvykle bývá předmětem této pojistky jakékoli vybavení domácnosti čili věci od nábytku až po spotřebiče, případně cennosti, které v šuplíku nočního stolku máte. A samozřejmě sem může spadat také elektronika.

Co je však klíčové sledovat, jsou limity, kterým se musí odpovídat. Těmito limity se myslí hlavně pojistné částky, které jsou aktuální hodnotou nemovitosti. Jí je součet všeho, co se doma nachází čili veškerý nábytek, spotřebiče, elektronika i knihy a cennosti jinak nejmenované.

Výběr pojištění domácnosti
Výběr pojištění domácnosti

Pozor na podpojištění domácnosti

Při součtu všeho, co se ve vaší domácnosti nachází, můžete být až překvapeni výslednou částkou. Možná si budete říkat, že takto „bohatá” vaše domácnost vůbec není, ale je. Chvíle překvapení může svádět k jednomu bodu, a to k podpojištění majetku. Jinými slovy budete mít tendenci součet všeho snížit, čímž si domácnost pojistíte na částku, která v případě škod nepokryje ani zlomek toho, o co jste přišli.

Pojišťovny si samy často kontrolují, jak jste k součtu vybavení domácnosti přišli, proto nemusíte mít z vysoké částky například špatné svědomí nebo zvláštní pocit. Raději ohlaste skutečnou, byť vysokou cenu, a uvidíte, jak se k tomu pojišťovny postaví.

Proč si sjednat pojištění domácnosti?

Jak už bylo zmíněno, domácnost (stejně jako člověk) dnes a denně čelí řadě rizikům, před kterými je dobré se chránit. Jelikož se však nemovitá věc nemůže chránit sama, leží tato nutnost na vašich bedrech. Sjednáním pojištění domácnosti ochráníte nemovitou věc například před požáry, výbuchy nebo přímými údery blesku nebo jinými výkyvy počasí. Chráněni však budete také před vodními katastrofami, za kterými velmi často stojí jenom prasklá trubka v pračce nebo jiný podobný scénář u spotřebičů.

Vedle zmiňovaných nebezpečí se pojištění domácnosti vztahuje i na chvíle, kdybyste byli okradeni. Lupičů kolem nás žije celá spousta a sjednáním adekvátního pojištění zajistíte, že vám bude alespoň navrácena část ze škod, jež se způsobily.

Pojištění domácnosti
Pojištění domácnosti

Sjednat své pojištění můžete i online

Důvodů, proč mít pojištění domácnosti, je tedy celá spousta. Nač tedy váhat? Řadu jedinců zastavuje domněnka, že sjednat si pojistku lze pouze na pobočce pojišťovny. Žijeme však v době moderní, která umožňuje sjednávání pojištění online. A tak nemusíte vystrkovat ani nos.

Sjednání pojistky online uživateli slibuje řadu výhod. Mezi ně patří například:

  • úspora času,
  • možnost si pečlivě přečíst podmínky nebo
  • šance, jak si najít tu nejvýhodnější pojistku na trhu pomocí srovnávačů

Kolik stojí pojištění domácnosti?

Právě cena je totiž ta, která je další brzdou při sjednávání pojistky. Pomocí srovnávačů snáze zjistíte, jaká pojišťovna nabízí nejatraktivnější pojištění na trhu. Obvykle se však cena těchto pojistek domácnosti pohybuje kolem 150 korun měsíčně, což je za ochranu nemovitosti a vybavení nacházejícího uvnitř jen malá oběť, nemyslíte? Samozřejmě výška pojistky se odvíjí od toho, co všechno do ní spadá. Určuje se také od místa bydliště, také velikosti domácnosti.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *