Hypotéka pro OSVČ. Co musí splnit a co udělat, když to nevyjde?

Věděli jste, že v České republice podniká přes dva miliony živnostníků? Dalo by se tedy říct, že je to více jak čtvrtina obyvatel v produktivním věku. Být takzvanou OSVČ čili osobou samostatně výdělečně činnou s sebou nese řadu výhod, ale samozřejmě také nevýhod.

Například jste pány svého času a pracujete pro sebe, na svých snech, nikoli na snech někoho jiného. Na druhou stranu zase nemůžete počítat s vysokým důchodem nebo velmi problematicky budete získávat hypotéku. Jelikož se však podmínky pro získání hypoték i pro OSVČ s příchodem koronaviru zlepšily, řada živnostníků se proto ptá, co se musí splnit, aby se hypotéka získala. I OSVČ zkrátka touží po vlastním příbytku. 

Řešení hypotéky

Samozřejmě hypotéka pro OSVČ se nevztahuje jenom na vlastní příbytek, ale také na koupi provozovny, dílny nebo kanceláře, kde bude živnostník působit. Všechno jsou to však nemovitosti, které něco stojí a na které je třeba získat hypotéku. 

Je důležité prokázat bonitu

K vůbec prvním podmínkám, které musí OSVČ splnit, pakliže chce dosáhnout na hypotéku, je prokázání bonity. Bohužel s tímto prvním a velice důležitým krokem má řada živnostníků problémy. Většina živnostníků totiž uplatňuje v daňovém přiznání paušální výdaje, což znamená, že prokazatelný je jen velice nízký příjem. Banky totiž zajímá jen základ daně, nikoli celková přijatá suma za celý rok. 

Svou bonitu podnikatel prokazuje za poslední zdaňovací období čili za poslední rok. Některé banky požadují daňové přiznání z posledních dvou let. Ze základu daně se pak vypočítává čistý měsíční příjem, od kterého se při schvalování hypotéky banky odpíchnou. 

Pokud byste si chtěli vypočítat předběžně hypotéku pro OSVČ s pomocí online kalkulaček, pamatujte, že banky zajímá vypočítaný prokazatelný čistý příjem, nikoli reálný čistý příjem. Reálný čistý příjem bývá daleko vyšší než prokazatelný čistý příjem, bohužel. 

Jaké další podmínky je třeba splnit pro získání hypotéky pro OSVČ

Abyste získali hypotéku pro OSVČ, vyplatí se zajistit si doklady týkající se dalších příjmů, pokud je máte. Myšleny jsou tím příjmy z pronájmu například. Je vhodné mít připravený doklad o bezdlužnosti vůči Finančnímu úřadu, to taktéž zrychlí schvalovací proces získávání hypotéky. A samozřejmě je dobré mít u sebe i doklad o délce podnikání. 

Hypotéka pro osvč

Většina bank také vyžaduje, aby bylo prokázané, že kupované nebo případně rekonstruované nemovitosti nezabírají komerční prostory z více jak padesáti procent. To lze vyčíst z projektové dokumentace. 

Rady a tipy pro získání hypotéky pro podnikatele

  1. Vyplatí se mít našetřeno něco do začátku. Ideální je mít našetřeno tak třicet procent z vlastních zdrojů. 
  2. Na trhu se najdou banky, které počítají bonitu z obratu čili nikoli z čistého příjmu. Pokud se počítá bonita z obratu, vypočtený výsledek odpovídá daleko víc reálným příjmům živnostníků než v případě počítání z čistého příjmu. 
  3. Neměňte zpětně daňová přiznání na základě podmínek stanovených bankou. Nejen, že byste nemuseli hypotéku vůbec dostat, ale také by to mohlo být považováno za podvod, bohužel. 
  4. Je dobré zjistit si, jaké jsou vaše šance na získání hypotéky pro podnikatele dopředu. Diskutování s bankou s dostatečným předstihem přináší jen zajímavé podmínky pro získání úvěru. 

Co dělat, když nevyjde hypotéka pro OSVČ?

Pokud bude žádost o hypotéku zamítnuta, nemusíte ještě věšet hlavu. Existuje totiž několik možností, co v takových chvílích udělat. Buď můžete zažádat o spotřebitelský úvěr, u kterého je větší pravděpodobnost získání hypotéky. Na druhou stranu podmínky splácení nejsou zrovna nejlepší, ale je to lepší než nic. 

Nebo je zde možnost jíst do hypotéky s někým dalším čili s takzvaným spolužadatelem, který bude mít samozřejmě stejně velkou odpovědnost jako vy. V nejčastějších případech se jedná o manželku, manžela, případně o partnera nebo partnerku.

4/5 - (2 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *