Hypotéka pro mladé – jaké jsou možnosti v 2023?

Pořídit si vlastní bydlení nikdy nebylo jednoduché, bohužel v dnešní době se to zdá být ještě dál než kdy jindy. Hypoteční úvěry jsou zejména pro mladé lidi nevýhodné. Požadují se vysoké úroky a také vysoké rezervy, které mají pokrýt nemalé procento z pořizovací ceny kupované nemovitosti. Naštěstí existují způsoby, jak mladí lidé mohou dosáhnout kýžené bydlení i trochu benevolentnější cestou.

Hypotéka visí na krku jednomu milionu Čechů

Když se řekne slovo „hypotéka”, většina lidí má doslova osypky z tak dlouhodobého, respektive dlouholetého úvěru. Přesto všechno se však u nás najde jeden milion Čechů, kterým přesně tento typ úvěru „visí” na zdi. Zatímco někteří si hypotéku nesou z dob dávno minulých, jiní si ji na svá bedra položili poměrně nedávno.

Z posledních statistik vyplývá, že o hypotéce uvažuje kolem třinácti procent obyvatel, kdy drtivou většinu tvoří lidé pod 36 let, respektive pod 40, abychom byli přesní. A právě ti mohou využít trochu jiných podmínek, které se k hypotéce vážou.

Hypotéka pro mladé jako příhodná vstupenka k vlastnímu bydlení

Mnoho lidí hází veškeré hypoteční úvěry do jednoho pytle. Ale ve výsledku – ve výsledku byste na trhu našli i takové půjčky, které jsou takzvaně pro mladé. A jsou za daleko výhodnějších podmínek. Jinými slovy lidé do 36 let mají cestu k vlastnímu bydlení trochu více vystlanou než ti, kteří hranici 36 roku už překročili.

V současné době hypotéky, které jsou určené pouze mladým, nabízí daleko větší škála bankovních společností než v minulosti. Mladí si tak mohou vybírat a sami přijít na to, která volba je pro ně tou nejlepší, nejvýhodnější a správnou.

Bydlení ve vlastní bytě
Bydlení ve vlastní bytě

Jaké mají mladí dnes možnosti?

Dostat se k vlastnímu bydlení není snadné, ale hypotéka pro mladé je řešením. A mluvíme ostatně o možnosti, jak se mohou mladí těšit z vlastní nemovitosti. V porovnání s jinými hypotečními úvěry jsou hypotéky pro mladé opředené řadou benefitů, jak ostatně bylo zmíněno.

Tou největší výhodou je bezesporu poměrně nízký úrok, který se v tomto případě pohybuje kolem šesti procent. Navíc doba fixace je skutečně dlouhá, dotknout se může klidně i třiceti let čili splátkový kalendář vygeneruje takovou výši splátek, že vás to ani příliš nezasáhne do běžného života.

Není to jen o výhodných úrocích

Domnívat se však, že hypotéky pro mladé jsou jenom o výhodných úrokových sazbách, by bylo mylné a možná až bláhové. Hypoteční úvěry pro mladou generaci totiž s sebou nesou řadu dalších pozitivních benefitů. A to například i úvěr, který bude ve výši neuvěřitelných 90 % ve výši hodnoty nemovitosti. A to se jen tak nevidí.

U některých bankovních společností je seznam benefitů ještě o chlup radikálnější. Kupříkladu se k půjčce vztahuje také ocenění nemovitosti nebo sjednání a hypotéky zcela zdarma čili se ušetří ještě více.

Program pro mladé od státu

Hypotéky pro mladé nejsou novinkou na trhu, i když je pravdou, že řada lidí na ně naráží až nyní (a to mnohdy těsně před dovršením svého 36 roku čili těsně pod limitem toho, kdy o ně můžete žádat). Tuto vlnu výhodných úvěrů pro ty, kteří z důvodu svého raného věku ještě nemohou disponovat vysokými finančními rezervami, strhl sám stát, a to díky programu Vlastní bydlení, který byl určen právě pro pořízení, případně modernizaci bydlení pro žadatele mladší čtyřiceti let.

I když byl program dočasně zastaven, banky se nápadu chytily a hypotéky pro mladé zařadily do svého portfolia nabízených finančních produktů. Důvodem toho, proč státní program byl příliš brzy ukončen bylo hlavně vyčerpání stanoveného limitu pro daný rok. Jinými slovy zájem byl tak velký, že nedokázal pokrýt všechny žádosti.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *