Úrokové sazby hypoték 2021: Čeká nás prudký nárůst?

Už desátý měsíc v řadě hypotéky zlevňují. Může za to vypuknutí koronavirové pandemie, která výrazně ovlivnila život v Česku i jinde ve světě. I když to z počátku loňského roku vypadalo, že banky zažijí nejhorší rok ve své historii, co se úvěrů týče, nakonec to nebyla taková tragédie. Zejména ke konci roku se zvedl velký zájem o hypotéky, což vedlo k poměrně dobrým výsledkům. Půjčky se staly atraktivní i díky atraktivním úrokovým sazbám, které však letos očekává (podle řady odborníků) nárůst.

Začátek roku se nesl v mírném zlevňování

Ještě ke konci loňského roku se spekulovalo nad tím, kdy začnou hypoteční úroky růst k nebesům. Odborníci se shodli a řekli, že k postupnému navyšování úrokových sazeb dojde už začátkem roku. K překvapení všech se však leden nesl ve znamení zlevňování čili se dalo konstatovat, že úroky i nadále hledaly své pomyslné dno. Hodnota se snížila ještě pod 1,96 procenta, a to na 1,94 procenta. 

I když žadatelé doufají, že ještě dojde ke zlevnění, pravděpodobně se tak nestane. Hypoteční specialisté nyní doporučují, aby se při sjednávání hypoték zafixovala půjčka na co nejdelší dobu. Důvodem toho je vyvarování se případnému zvýšení úrokových sazeb, což nás čeká v následujících měsících. 

Upozorňuje na to už i Hypoteční banka, která je tou první, která začala úrokové sazby zvyšovat. Nemusíte se lekat, že dojde k drastickému zdražování půjček na bydlení, mluvíme o zvýšení v podobě desetinek procentních bodů. Zmiňovaná banka zvýšila své hypotéky o dvě desetiny a nepředpokládá se, že jiné banky udělají jiný, drastičtější a razantnější krok. Na tom se ostatně shodují i hypoteční makléři. 

Ke zvýšení úrokových sazeb dojde ve chvíli, kdy přijde doporučení od České národní banky

Zatímco nyní je to v rukou jednotlivých bank, předpokládá se, že dříve nebo později dojde na doporučení České národní banky, ve kterém se zmíní zvyšování úroků. A jelikož je pro banky doporučení něco jako nařízení, dá se očekávat, že úrokové sazby budou hromadně růst. 

Čekání na ČNB

Pravděpodobně se řada bank už nyní přidá ke zmiňované Hypoteční bance a zdraží hypotéky rychleji, než ono doporučení “od nejvyšší” přijde. Zdražování hypoték nyní zvažuje už i Česká spořitelna, která se však rozhodla reagovat v závislosti na dění na trhu. Komerční banka je zatím ve stádiu analyzování a také je možné, že půjde podobným směrem jako Hypoteční banka. Co se týče Monety, ta už ke zvýšení přistoupila, ovšem nezdražila půjčky na bydlení o více jak desetinku procenta. 

Banky reagují na zvyšující se rizikovost 

Ten, kdo se domníval, že s námi nízké hypoteční sazby budou do konce života či minimálně do konce koronavirové krize se spletl. Zvyšování úroků je za současných podmínek logický krok. Rizikovost se zvyšuje, ekonomika je stále na svém dně a očekává se, že dojde k hlubšímu projevení krize, která bude mít dopad na zvyšující se nezaměstnanost. To samozřejmě povede k neschopnosti splácet. A když už budou banky tímto způsobem “riskovat”, proč si rizikovost nepojistit vyšším úrokem, ať se to vyplatí?

Klesnou s úroky i odhadní ceny nemovitostí?

Závěrem se nabízí otázka, jestli společně s úroky klesnou také odhadní ceny nemovitostí. Přece jen i podle České národní banky jsou nemovitosti v současné době nadhodnocené, a to o minimálně sedmnáct procent (v některých částech republiky se nadhodnocení pohybuje dokonce kolem pětadvaceti procent). 

Odhadní ceny nemovitostí

Bohužel právě ono nadhodnocení spěje k tomu, že odhadní ceny nemovitostí mohou být nakonec daleko nižší, než je požadovaná kupní cena. To znamená, že hypotéky nemusí být sjednány na tak vysokou částku, jakou žadatel požaduje.

Z praxe lze říct, že odhady nemovitostí nevychází v Praze a jejím okolí, také Slovácko a Zlínsko začíná být velmi nadhodnocené. Kde odhady stále ještě vychází, tak je Středočeský kraj a okolí.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *