Investiční nemovitosti: lze je získat na tradiční hypoteční úvěr?

Zájem o hypoteční úvěry stoupá společně se zvyšujícím se zájmem o koupi nemovitostí. Zejména loňský rok se nesl ve znamení boomu na trhu s nemovitostmi. Lidé se rozhodli investovat své úspory do bytů a rodinných domků, čímž se chtěli alespoň trochu ochránit před nastupující vysokou inflací.

V tomto duchu se zatím nese i rok 2021, ale očekává se, že zájem se zdražujícími se hypotékami bude postupně ochabovat. Do té doby se stále řada lidí ptá, jak je to s hypotékou pro investiční nemovitosti. Lze získat tradiční hypoteční úvěr?

Investice do nemovitostí

V současné době se hypotéky dělí na úvěry na vlastní bydlení a úvěry pro investici. A z logiky věci vyplývá, že v případě koupi investiční nemovitosti budeme žádat o druhou zmíněnou. Jenže praxe je krapet jiná. 

Tradiční hypoteční úvěr lze využít pro investiční nemovitosti

I když by vám v bance řekli, že na investiční nemovitost se vztahuje pouze investiční úvěr, hypoteční specialisté jsou jiného názoru. Ti tvrdí, že i investiční nemovitost si můžete pořídit díky tradičnímu hypotečnímu úvěru. Jen stačí prohlásit, že daná bytová jednotka nebo dům bude sloužit pro vaše bydlení. Že se to za pár dnů rozhodnete pronajmout a bydlet jinde, to už nikoho nezajímá, pokud úvěr řádně splácíte. 

Invesetiční nemovitost

Samozřejmě tradiční úvěr na bydlení nelze čerpat donekonečna. Každá banka má trochu jiná pravidla. Zatímco některá umožňuje schválení jen čtyř tradičních hypoték, jiné pouze dvě. Čili za nižší úroky s delší dobou splatností je možné získat jen omezené množství nemovitostí, poté je nutné požádat o druhý typ úvěru.

Hypotéky už nejsou tak přísné jak před dvěma roky

V souvislosti s tímto zjištěním si jistě myslíte, že získat tradiční hypotéku na investiční nemovitost je těžší, a ne tak snadné. Jenže ve skutečnosti je to stejné, jako když žádáte o půjčku na vlastní bydlení pro vlastní účely.

Ještě před dvěma lety byly podmínky pro získání tohoto typu úvěru poměrně přísné, vloni došlo k jejich rozvolnění a neočekává se jejich opětované zpřísnění. Co se očekává, tak stoupání úrokových sazeb z důvodu současné vysoké rizikovosti. Ovšem ani v tomto případě se nemusíte obávat výrazného zdražování. To se bude rovnat jen několika desetinám procenta, ne větším sumám. 

Když se rozhodnete vzít si investiční hypotéku

Pokud byste se rozhodli vzít si investiční hypotéku, jelikož se rozhodnete chytit se investiční příležitosti nemovitosti a banka či hypoteční specialista vám jinou možnost nenabízí, pořídit si na ni lze prakticky jakýkoli příbytek.

Nemovitost

Ať už to budou byty, bytové domy, rodinné domy nebo rekreační chaty a komerční objekty. Poskytnutými prostředky lze také zafinancovat výstavbu či rekonstrukci objektů, jež následovně budete chtít pronajmout.

Investiční hypotéka má trochu jiná pravidla

Jak již bylo zmíněno, tím hlavním důvodem, proč se vyplatí zprvu žádat o tradiční hypotéku, respektive proč této možnosti využívat co nejvíce to půjde, je, že investiční půjčka na bydlení má trochu jiná pravidla. Předně lze získat pouze osmdesát procent z odhadní ceny nemovitosti, nikoliv devadesát. Kromě jiného doba splatnosti je kratší a úroky jsou naopak vyšší. 

Někdy je zapotřebí doložit budoucí příjmy z pronájmu, aby se zvýšila vaše bonita a tím i šance na získání potřebného hypotečního úvěru. 

Hypotéka na nemovitost

Hypotéka na investiční nemovitost: obecné podmínky pro její získání

  • Musíte být plnoletým a způsobilým k právním úkonům. 
  • Musíte mít trvalé bydliště na území České republiky.
  • Musíte mít pravidelný a dostatečný příjem. 
  • Nesmíte mít záznam v registru dlužníků. 

Je také třeba konstatovat, že ne všechny banky nabízí hypotéku na investici. A stejně tak je třeba říct, že zmíněné obecné podmínky se mohou banka od banky lišit.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *