Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých investičních možností? 1.část

Čím dál více lidí přemýšlí o tom, kam vložit své volné finanční prostředky, aby byly co nejefektivněji zhodnoceny. Investičních možností je sice celá řada, ale nemusí být tak výnosné.

Obchodování s komoditami, drahými kovy a virtuálními měnami

Obchodovat je možné s komoditami, drahými kovy jako je třeba zlato, s virtuálními měnami, z nichž nejznámější je Bitcoin, atd. Takové obchodování může být sice velmi ziskové, ale jeho velkou nevýhodou je, že k tomu potřebujete brokera, musíte neustále sledovat indexy na burze a jejich vývoj a musíte tomu opravdu rozumět, aby se to vyplatilo. A i tak jsou takové investice velmi rizikové.

Virtuální měna Bitcoin
Bitcoin

Dluhopisy, termínované vklady a spořící účty

Lze tedy zvolit méně rizikovou variantu v podobě dluhopisů nebo termínovaných vkladů. Ty ale mají nejen nižší riziko, ale i menší zhodnocení. Navíc u termínovaných vkladů nemáte k investované částce po smluvenou dobu vůbec přístup. Na mysli proto přichází spořící účty. Ano, nejsou rizikové a některé banky nabízí poměrně vysoký úrok. Ale! Výhodný úrok je poskytován vždy jen do určitého finančního limitu. Při jeho překročení na spořícím účtu podléhá zbylá částka mnohonásobně nižšímu úročení. Např. jedna z bank působících v České republice nabízí zajímavý úrok na prvních 100 000 Kč na spořícím účtu. Pokud si ale vložíte na účet větší obnos, je zbytek úročen sazbou pouze 0,05 %. To nepokryje ani míru inflace. Nehledě na to, že vklady u bankovních institucí jsou ze zákona kryty pouze do výše 100 000 EUR u jedné banky na jednoho vkladatele. To odpovídá dle aktuálního kurzovního lístku přibližně dvou a půl miliónům korun.

Bankovní účet
Bankovní účet

V dnešní nestabilní době, kdy nikdo přesně neví, zda a kdy nastane ekonomická krize, se lidé ale zdráhají nechávat své větší úspory na účtu u jedné banky. Přece jen v podvědomí mnohých z nás je určitá obava, že by mohla daná banka zaniknout a o většinu peněz bychom přišli. Zkuste ale rozdělit několika miliónový obnos peněz do několika bank tak, aby byl co nejlépe úročen. Napovíme vám. Zabere to opravdu hodně času, než prostudujete podmínky jednotlivých bank a několika druhů jejich účtů. Nehledě na to, že když už úspěšně najdete řešení a uzavřete se všemi smlouvu, zjistíte po pár měsících, že jedna za druhou začnou úrokovou sazbu snižovat. Důvod, proč jste si založili spořící účet právě u té banky, tedy pomine. Zajímavý úrok, třeba až 6 % z prvních 300 000 Kč, byl jen líbivým lákadlem na nové klienty. K tomu mnohé z bank požadují založení i běžného účtu, abyste vůbec mohli mít u nich účet spořící. U toho pak zpřísňují často pravidla. Má-li zůstat bez poplatků, navýší se částka, která musí na daný účet měsíčně přijít, nebo je náhle třeba provést alespoň 5 plateb kartou a podobně. Vyžaduje to tedy neustálou kontrolu nových smluvních podmínek a hledání možností kam peníze přesunout, aby byly stále co nejlépe zhodnocovány. Stejně jako akcie je i uložení peněz v bance poměrně časově náročné, pokud chcete dosáhnout co nejlepších výsledků. Jen bez toho rizika a tudíž i s nižším procentem zisku. Do čeho tedy investovat, aby zhodnocení bylo co nejvyšší a riziko co nejnižší?

Ekonomická krize
Ekonomická krize

Investování do nemovitostí

Vhodnou variantou jsou právě nemovitosti. Lidé vždy budou potřebovat někde bydlet. A proto nemovitosti představují dlouhodobě jednu z nejefektivnějších investic. Je pravda, že podobně jako u termínovaných vkladů, jsou peníze v tu chvíli vázány. Nicméně nemovitost můžete kdykoliv prodat a získat peníze zpět. Není to ale ze dne na den. Pokud by však došlo k pádu ekonomiky nebo k jinému důvodu poklesu cen, mohlo by to být spíše prodělečné. Výhodnější proto je takovou investiční nemovitost pronajímat. V takovém případě máte zajištěno stálé zhodnocení a příjemnou rentu. A ani s podnájemníky si nemusíte dělat starosti. Kvalitní realitní kancelář vše zajistí za vás. Třeba i kompletní správu nemovitosti. Stačí si u nich objednat službu profi pronájem.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *