Hypotéka na dům či byt

Chcete získat hypotéku na dům či byt a konečně už bydlet ve vlastním? Nevíte však, jak financovat koupi domu či bytu a jaké úvěrové produkty jsou nejvýhodnější?

Hypotéka vám umožní koupi domu či bytu

Pokud nemáte dostatek vlastních finančních prostředků, můžete využít hypotečního úvěru, který vám umožní financovat váš investiční záměr. Nebojte se vzít si hypotéku a dopředu si dobře naplánujte měsíční výdaje, abyste měli jistotu, že budete mít na splátku hypotéky dostatek prostředků.

Výše hypotéky na dům či byt

Minimální výše hypotéky na dům či byt činí 200 000 Kč a maximální výše je omezena vaší schopností splácet hypotéku, výší investice a cenou nemovitosti. Splatnost hypotéky si můžete vybrat v rozmezí od 5 do 30 let (výjimečně i 40 let). Zároveň lze využít i státní podporu formou odpočtu úroků od daňového základu, případně formou úrokového zvýhodnění.

Komplexní nemovitost

Ručení nemovitostí

Jestliže se rozhodnete zažádat o hypotéku na dům či byt, jako zástavu můžete použít právě kupovanou nemovitost nebo zastavit vlastní nemovitost, která je určena k bydlení. Ručit můžete také jinou nemovitostí, která není ve vašem vlastnictví, ale pouze se souhlasem majitele této nemovitosti.

Hypotéka na dům

Bydlení v rodinném domě láká mnoho lidí a zhruba 80 % lidí si bere na dům hypotéku.

Hypoteční úvěr na výstavbu domu se obvykle nečerpá jednorázově, ale v několika etapách. Pokaždé, když nestačí hodnota zástavy, je nutné navýšení aktuální hodnoty znalcem.

Dům

Splatnost hypotéky

Pokud máte zájem koupit dům na hypotéku, lze si rozložit měsíční splátky až na 40 let. To je v České republice zatím nejdelší možnost splácení hypotečního úvěru. Každá taková hypotéka má však své limity, které poskytovatel úvěru stanovuje a klient jim musí plně vyhovovat.

Největším omezením pro získání hypotéky na dům na dobu 40 ti let je věk klienta, kterému musí být maximálně 30 let. Pozornost je tedy věnována zejména mladým rodinám, které mají zájem o hypotéku na dům.

Pokud by se klienti ocitli ve finanční krizi a nemohli by splácet hypotéku na dům, společnost jim může navíc nabídnout, že dům zpět odkoupí.

Z hypotečního úvěru můžete financovat nejen vlastní výstavbu domu ale i koupi pozemku. Toto je však možné jen za určitých podmínek, které musíte pro získání hypotéky na dům splnit.

Pro získání hypotéky na dům musíte mít:

 • Stavební povolení.
 • Povolení i s rozpočtem o díle k budoucí výstavbě.
 • Podklady k výstavbě včetně rozpočtu či smluv.
 • Zajištění pozemku jinou nemovitostí.
 • Potvrzení o výši příjmů od zaměstnavatele.
 • Projektovou dokumentaci stavby.

Hypotéka na byt

Koupě bytu patří k jednomu z největších životních rozhodnutí a vy jej můžete realizovat pomocí hypotéky na byt. Hypotéka na byt je určena fyzickým osobám na koupi družstevního bytu, bytu v osobním vlastnictví nebo na pořízení bytu od města či obce.

Panelák

Předhypoteční úvěr

V případě, že chcete koupit byt, který je družstevní a je možné ho do jednoho roku převést do osobního vlastnictví, nemusíte shánět k ručení za úvěr jinou nemovitost a můžete k financování využít předhypoteční úvěr.

Pokud družstevní byt není možné do jednoho roku převést do osobního vlastnictví je nutné pro získání hypotéky na byt mít k dispozici jinou nemovitost, kterou budete za hypoteční úvěr ručit.

Jaké jsou výhody bytu v osobním vlastnictví?

 • Při investování dáváte peníze do svého.
 • Byt lze použít jako zástavu.
 • Nemusíte hradit nájemné za byt.
 • Můžete s bytem volně disponovat.
 • Byt můžete libovolně rekonstruovat bez souhlasu 3 osoby.
 • Byt lze bez omezení pronajímat.
5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *