Hypotéka na novostavbu, aneb jak to chodí, když stavíte dům

Plánujete si postavit dům, zasadit strom a zplodit syna? Aby mohlo k tomu prvnímu dojít, musíte mít po ruce potřebné finance. A pokud vám miliony nedřímají v kapse u kalhot, je načase požádat o hypotéku. Jenže jak to v tomto případě chodí?

Výstavbu domu lze zafinancovat hypotečním úvěrem

Požádat o hypoteční úvěr můžete z mnoha důvodů. Chcete si koupit bytovou jednotku v nejvyšším patře panelákového domu, nebo si koupit rodinný domek stojící na malebném kopci ve vesnici. A nebo si zkrátka chcete jen koupit pozemek a na něm vystavět vysněnou nemovitost podle projektu architekta. Na to všechno se hypotéka vztahuje a v každém případě prahnete po jediném, a sice po hladkém průběhu celé žádosti o hypotéku.

Aby vše proběhlo pravdu hladce a bez problémů, je důležité si všechno pohlídat a dobře naplánovat. Zejména tedy čerpání finančních zdrojů nenechávejte na poslední chvilku, během výstavby si pak kontrolujte jednotlivé fáze a to, jestli nedochází k překlenutí před hranici celkového cenového rozpočtu.

Řešení projektu rodinného domu
Řešení projektu rodinného domu

Jak funguje hypotéka, když stavíte dům

Při výstavbě nemovitosti je postup pro čerpání hypotéky trochu jiný než v případě, že si nemovitost chcete koupit klasicky, už vystavěnou. Zatímco v druhém případě si požádáte o částku, která pokryje kupní cenu nemovitosti, a poté prakticky nic dalšího neděláte, u výstavby rodinného domu se uvolňují finanční prostředky postupně.

Částka pro zahájení stavby většinou vychází z hodnoty pozemku, kterou potvrdí i odborníci vyslaní z banky, v níž o půjčku na bydlení žádáte. Většinou je pozemek jako takový dostatečnou zárukou na poskytnutí financí do začátku.

Když stavba roste

V okamžiku, kdy stavba začíná růst, samozřejmě se zvyšuje i její cena (už při samotném projektu je stavba předběžně naceněna, respektive je odhadnuta její hodnota). Stavba, i přes počáteční nacenění, se však naceňuje průběžně znovu a znovu, a tím se nastavuje vyšší a vyšší zástavní hodnota. A díky tomu je možné čerpat další prostředky z úvěru.

V praxi to nechodí tak, že by se stavěná nemovitost automaticky naceňovala znovu, spíše se navyšuje původní hodnota pozemku. Nemovitost je v tomto případě pozemek + stavba, nejedná se o dvě nemovitosti, které by měly samostatnou hodnotu.

Stavba rodinného domu svépomoci
Stavba rodinného domu svépomoci

Co dělat, když hodnota zástavy nevyroste?

I když by si mnoho lidí mohlo říct, že hodnota zástavy nemovitosti musí v každém případě vzrůst, problém může nastati i v tomto okamžiku. Opravdu není podmínkou, že hodnota zástavy musí vyrůst, může se taky stát, že má klient málo vlastních peněz a banka mu je z důvodu, že k růstu ceny nemovitosti nedošlo, nemusí poskytnout.

Mluvíme o velice nepříjemné situaci, kvůli které se může výstavba vysněné nemovitosti na podstatnou dobu zadrhnout.

Úvěr se poskytuje na základě plánovaných nákladů

Každý žadatel o hypotéku, který si chce vystavět vlastní nemovitost, musí počítat s tím, že se úvěr poskytuje na základě plánovaných nákladů. Ovšem s omezením stanoveným zástavní hodnotou nemovitosti.

V souvislosti s tímto je třeba říct, že výše smluvené hypotéky nemusí být vyplacena úplně. Pokud se žadatelům podaří ušetřit (například nakoupit materiál za lepší ceny nebo sehnat šikovné lidi, s jejichž pomocí by práce nejen odsýpala, ale kteří by si zároveň nenaúčtovali majlant), míra zadluženosti by nemusela být tak vysoká.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *