Obsah článku
S žádostmi o hypoteční úvěr se nyní přetrhl pytel. Zejména v první polovině roku bankovní společnosti evidovaly větší příjem zmiňovaných žádostí než v uplynulých letech. Důvodem byl strach ze zvyšující se inflace, z abnormálního zdražování a tím pádem také z nedostatku příjmů. Lidé si chtěli vybudovat pasivní příjem, někteří však jen chtěli využít stále ještě přijatelných podmínek pro získání půjček na bydlení (o zdražování i v tomto ohledu se mluvilo už nějaký ten pátek). Bohužel se ne všem poštěstilo zelené razítko na jejich žádosti. A právě ti se ptají, jaké mají nyní možnosti?
Zamítnutí hypotéky není ničím výjimečným
Zejména v době aktuální koronavirové krize jsou bankovní společnosti ke svým žadatelům poněkud opatrnější. Žijeme přece jenom v nestabilní době, kdy je mnoho profesí velmi ohroženo. Zamítnuté žádosti o půjčku na bydlení opravdu nejsou ničím výjimečným.
Banky však nezamítají hypoteční úvěry jenom ohroženým povoláním, ale také z důvodu nedostatku vlastních finančních zdrojů. V mnoha městech už jen z tohoto důvodu o hypotéku mnozí nežádají, protože si uvědomí, že ceny nemovitostí rapidně rostou (právě v menších i větších metropolích).
Když bude hypotéka zamítnuta
Jak již bylo zmíněno, zamítnutí hypotéky bývá opravdu na denním pořádku. Zejména nyní jsou banky opatrnější. Pokud se ale zařadíte mezi ty, kterým schválení půjčky na bydlení doslova proklouzne mezi prsty, jaké mají být vaše další kroky? Hlavně nepanikařte, naštěstí není všem dnům konec a i váš sen o vysněné nemovitosti může být uskutečněn.
Máte sjednané stavební spoření?
Pomyslnou pomocnou ruku podává stavební spoření. I když jsou (především pro mladé) atraktivnější jiné druhy spoření, najdou se mezi námi stále majitelé starého známého stavebka, kteří najednou budou opravdu rádi, že se před lety k tomuto kroku rozhodli.
Existuje totiž finanční produkt jménem překlenovací úvěr ze stavebního spoření, který může vyřešit jeho potíže s nedostatkem vlastních zdrojů.
Nabízí se také zástava jiné nemovitosti
Dalším řešením vzniklého problému může být i zástava jiné nemovitosti. Nemusí se nutně jednat o rodinný dům nebo byt, který má žadatel ve svém majetku. Může se jednat o majetek jeho blízkých, kteří mu poskytnou plnou moc čili souhlas k tomu, aby se nemovitost jako zástava použila.
Obecně platí, že čím větší zástava nemovitosti bude, tím menší bude doplatek do kupní ceny nemovitosti (čili i oněch 20 %, které se musí vykázat ze svých příjmů).
Dva jsou víc než jeden
Plánovali jste si pořídit nemovitost pouze sami, ovšem v tomto případě byla žádost o hypotéku zamítnuta? Zvažte možnost jít do půjčky na bydlení s partnerem, partnerkou nebo třeba společníkem. I v tomto případě platí, že dva jsou víc než jedno. Dvěma lidem bude schválena hypotéka s vyšší pravděpodobností, protože se sčítají jejich každoměsíční příjmy.
Pokud se obáváte možných následků, které ze společného závazku budou plynout, existuje samozřejmě řada smluv nebo úmluv, jež budou definovat vaše budoucí kroky.
Snažte se navýšit své příjmy
Další možností je i snaha navýšit své příjmy. Jinými slovy neházejte flintu do žita a snažte se přijít na možnosti, jak svůj každoměsíční příjem trochu obohatit. Zamyslete se nad tím, jestli jste opravdu uvedli všechny vaše příjmy, a to včetně přivýdělků nebo pasivních příjmů z investic. Pokud ano, postavte se vzpřímeně, obrňte se pořádnou dávkou sebedůvěry a zamiřte do kanceláře svého šéfa s prosbou o přidání. I to může být řešení, a pokud víte, že přidání si zasloužíte, pravděpodobně z kanceláře nebudete odcházet se sklopenou, svěšenou hlavou.