Obsah článku
Koupě nemovitosti je dnes velmi aktuální téma. Hypoteční sazby jsou víc než přijatelné, inflace se začíná zvedat a člověk nechce, aby jeho dlouho naspořené úspory doslova “sežrala” inflace. Investice do nemovitostí se tak jeví jako skvělý nápad. S tímto krokem se však pojí také rezervační poplatek, o němž se většina lidí dozvídá až při výběru nového příbytku. O co vlastně jde a kdo ho hradí?
Rezervační poplatek je něco, co požaduje plno realitních kanceláří jak při koupi domu, tak při koupi bytové jednotky. Někdy se pohybuje v řádech deseti tisíc korun, jindy však vyjde na statisíce. Možná se ptáte, zda se tomuto dalšímu nákladu na seznamu lze vyhnout. V případě, že nemáte vlastní pozemek ve svém majetku a musíte si ho koupit, případně si kupujete byt či rodinný domek na předměstí, vyhnout se zmiňovanému poplatku nelze.
Co je to rezervační poplatek?
Rezervační poplatek je dnes brán jako taková jistota, že si daný objekt nebo pozemek koupíte a že se tedy nemusí nabízet nikomu dalšímu. Dalo by se zjednodušeně říct. Rezervační poplatek je bezúročná jistina, která se hradí realitní kanceláři či rovnou prodávajícímu, pokud služeb makléře nevyužívá.
Výše rezervačního poplatku se stanovuje individuálně. Někdy se rovná výši provize realitní kanceláře, jindy je to pár procent či rovnou deset procent z ceny nemovitosti. Nemusíte však propadat zoufalství, že budete muset našetřit dalších sto tisíc navíc. Rezervační poplatek se většinou započítává do hypotéky (respektive do kupní ceny nemovitosti) čili lze získat takovou částku, která poplatek zahrnuje. Ale samozřejmě se to liší banka od banky. Každá má jiná pravidla a každá se k hypotečním úvěrům staví trochu jinak.
Rezervační poplatek se nevrací
Řada lidí se ptá na jednu věc, a sice jak na vrácení rezervačního poplatku za byt nebo dům, pokud z koupě nakonec sejde. Pravdou je, že rezervační poplatek je většinou brán nejen jako záloha či jistina, že si danou nemovitost odkoupíte, ale v konečném důsledku také jako pokuta. Pokud totiž podepíšete smlouvu, a nakonec se rozhodnete od koupi ustoupit, rezervační poplatek vám nebude vrácen. Bere se jako takové odškodnění majitele nebo realitní kanceláře za to, že nedošlo k obchodu.
Problém nastává v okamžiku, kdy se začne zdráhat prodávající, který nechce peníze kupujícímu vrátit. To už většinou jde přes právníky, protože danou situaci potřebujete vyřešit dříve, než začnou potíže s bankou, která vám hypoteční úvěr poskytuje.
Rozvazovací podmínky jsou spásou
I když existuje situace, kdy se může rezervační poplatek vrátit či kdy lze předcházet výše zmíněným situacím. Tímto klíčem jsou takzvané rozvazovací podmínky čili podmínky, za kterých je možné odstoupit od koupi bez těžkého svědomí a za kterých se poplatek musí navrátit kupujícím.
Jedná se většinou o seznam věcí, za kterých nemůže dojít ke koupi objektu. Na seznamu se vyskytuje položka jako “technický stav objektu” nebo “finanční závazky, o kterých se dříve nevědělo”.
Rezervační poplatek z pohledu zákona
Kdybychom se na to měli podívat z pohledu zákona, řekneme, že prodávající a kupující mají volné ruce. Je na nich, jak si smlouvu sjednají, ale doporučuje se to. Z právního hlediska by se však měla uzavírat smlouva pouze mezi prodávajícím a kupujícím čili nikoliv mezi realitní kanceláří a kupujícím. Výjimkou je situace, kdy makléř nebo kancelář získá od prodávajícího plnou moc – pak je to v pořádku a rezervační poplatek si může daná společnost vzít.
Pokud uzavíráte koupi s třetí osobou čili v tomto případě s realitní kanceláří nebo s realitním makléřem, chtějte vidět plnou moc ještě předtím, než k uzavření obchodu dojde. Pokud by se stalo, že by se plná moc nakonec postrádala, rezervační smlouva by byla neplatná. V takovém případě se velmi často stává, že realitní kancelář nechce rezervační poplatek vrátit zpět. Jestliže byste se v takovém okamžiku ocitli, jiná cesta nevede než soudní cestou.