Státní půjčka na bydlení pro mladé v roce 2020

Jaká pravidla musíte dodržet při podávání žádosti? V minulém roce bylo na státní půjčku vyčleněno 650 milionů korun a koncem minulého roku byla volná ještě třetina z celkové částky.

Maximální výše půjčky

Na rekonstrukci můžete zažádat o 300 000 korun, na koupi bytu 1,2 milionu korun a 2 miliony korun na výstavbu nebo koupi rodinného domu. Nejméně 1/5 nákladů je třeba pokrýt z vlastní kapsy. Státní fond rozvoje bydlení poskytuje půjčku na byt s maximální výměrou 75 m2 a na rodinný dům 140 m2. Při půjčce na rekonstrukci musíte mít v bytě trvalé bydliště, pokud to umožní technický stav. Jinak se musíte do roka nastěhovat. 

Splatnost a úroky

Podle ministerstva pro místní rozvoj je k dispozici pro rok 2020 a 2021 miliardový rozpočet. Úroková sazba bude fixována na 5 let, nejnižší úrok je 1 %, ale podle referenční sazby Evropské unie bude asi 1,2 %. Splatnost je 20 let a v některých případech je možné prodloužení o 5 let. U rekonstrukce lze splácet 10 let. Půjčku lze také předčasně splatit výhodněji než u hypotečních úvěrů.

Věkový limit

Minimálně jednomu ze žadatelů musí být méně než 36 let. Žádat mohou manželé, registrovaní partneři i nesezdaní lidé žijící v trvalém svazku. V tomto případě je však podmínkou vychovávání nejméně jednoho dítěte, který je mladší než 15 let. Žadatelé nesmí mít byt v osobním nebo družstevním vlastnictví, nesmí mít dluhy na daních nebo sociální a zdravotní pojistce. 

Pár držící se za ruce

Jak podat žádost

Do žádosti musíte uvést kontaktní údaje, tedy jméno, adresu bydliště i rodné číslo obou žadatelů. Uvádí se i výše požadované půjčky, návrh zajištění v podobě nemovitosti nebo ručitele a účel využití peněz. Dokládají se kopie občanských průkazů, úředně ověřené kopie oddacího listu a rodného listu dítěte. Dokládají se dokumenty prokazující trvalý příjem obou partnerů, jako výpis z účtu nebo daňové přiznání. Doložit musíte bezdlužnost na daních i pojištění a výpis z Centrální evidence exekucí.

Žádost se zasílá doporučeně poštou, podává osobně v Praze nebo v Olomouci. Příjem žádostí začne v druhé polovině roku 2020. Pokud uspějete, úrok je lepší než u běžné půjčky v bance.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *