Co je inflace?

Otázka by taky ještě mohla znít: „Kam se ty peníze ztrácí?“ Kromě utrácení peněz tu ještě bydlí skřítek se jménem Inflace, který lidem peníze krade.

Hodnota peněz se snižuje

Velice jednoduše řečeno. Inflace je určité procento, které nám znehodnotí peníze. Když je roční inflace třeba ve výši 5 %, tak vám z 100 000 Kč zmizí 5 000 Kč do nenávratna. Hodnota peněz se prostě snižuje. Jak to ale vůbec funguje.

Roční inflace

Kdo rozhoduje o výši inflace?

Se zdražováním se potkáváme všude. Různé výrobky a služby jsou díky poptávce neustále zdražovány. To má na ekonomiku velice pozitivní dopad, protože čím více lidé vydělají, tím více se i odvede daní.

Jak se počítá míra inflace?

Inflace se počítá velice snadným způsobem. Vezmete si jednu položku (zboží, služba) a tu podrobíte měření. Zjistíte, že káva značky XYZ stála před měsícem 100 Kč a dnes stojí 101 Kč. U kávy jsme tedy zjistili měsíční zdražení o 1 % z původní ceny, což je ta inflace. Úplně stejným způsobem se zkoumá míra inflace v celorepublikovém měřítku. V potaz se musí vzít skoro všechno zboží a skoro všechny služby.

Inflaci počítá Český statistický úřad jako vážený aritmetický průměr 775 položek. Z toho má navíc celkem 117 položek plně v rukou stát. U regulovaných položek totiž cenu reguluje stát (nájemné, elektřina, taxislužby apod.). Český statistický úřad používá pro měření inflace index spotřebitelských cen, index cen výrobců a deflátor hrubého národního produktu.

Za co může inflace?

Inflace ve výsledku snižuje kupní sílu peněz, ovlivňuje investiční rozhodování a skrytě přerozděluje majetek. Díky inflaci si proto v budoucnosti pořídíte méně zboží a služeb za stejné peníze, které jste si schovali doma. Proto je lepší si peníze schovat na spořicí účet, kde může dojít i k mírnému výnosu.

Zdražování potravin v důsledku inflace
Zdražování potravin

Opakem inflace je deflace

Deflace je pro ekonomiku státu ale velice nepříznivá. Znamenalo by to, že poptávka o nabízené zboží a služby je nižší než v minulosti. To také znamená nutné snížení cen.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *