Hypotéka na pozemek: Jak ji získat?

Hypoteční úroky jsou to, co v posledních měsících strmě padá ke svému historickému minimu. Nemůžeme se divit tomu, že toho řada lidí využívá. Zatímco někdo si půjčuje na rekonstrukci, jiný na koupi vlastní nemovitosti a samozřejmě se najdou i ti, kteří touží jenom po stavebním pozemku. Hypotéka na pozemek je ostatně nyní téma, kterým se pár minut budeme zabývat. 

Pokud se vám naskytla příležitost koupit si stavební pozemek za vynikající cenu, rozhodně byste neměli dlouho váhat. Jak již bylo zmíněno, hypoteční úroky klesají každým dnem, a to by se nemuselo nějaký ten pátek opakovat. Když navíc splňujete základní podmínky, nemusíte se obávat ani toho, že by vám hypotéka na stavební pozemek nebyla udělena. 

Hypotéka musí být na stavební pozemek

Jednou z podmínek, kterou je třeba splnit, je vlastnost pozemku. Hypotéka na nestavební pozemek, kterým se myslí louka, sad nebo zahrada, totiž není možná. Získat lze jen tu, která se vztahuje na stavební pozemek, který zároveň může sloužit jako zástava. Pokud je vámi vybrané místo vhodné k výstavbě rodinného domu, pak je všechno v pořádku. 

Pozemek

Jelikož bude vámi vybrané místo sloužit jako zástava, bude se velkou měrou podílet na maximální možné výšce získaného úvěru. Čím vyšší hodnota pozemku, tím vyšší hypotéka – to je logické.

Na hodnotu pozemku má vliv několik faktorů, k nimž patří kupříkladu dostupnost příjezdových komunikací, dále také existence nebo případná neexistence omezení vlastnických práv či lokalita jako taková. Zohledňuje se samozřejmě věcné břemeno i to, jestli se pozemek nachází či nenachází v záplavové oblasti. 

Chcete na pozemku brzy stavět?

Láká vás spíše hypotéka na dům a pozemek? Je možné získat hypotéku, která se bude vztahovat i na následnou výstavbu nemovitosti. Sice mluvíme o výjimečné situaci, ale jde to. Obvykle banka udělá výjimku, pokud má k výstavbě dojít do dvou nejbližších let. V rámci jednoho úvěru tak lze koupit pozemek i postavit vysněný příbytek. 

I v tomto případě hrají svou roli příjmy 

Pokud jste v minulosti požádali o hypotéku nebo jste se informovali o tom, co k získání hypotéky potřebujete, pochopitelně i nyní budou hrát roli vaše příjmy. Ty je třeba prokázat buď potvrzením od zaměstnavatele (pakliže jste zaměstnancem), nebo daňovým přiznáním, pokud jste podnikatelem nebo osobou samostatně výdělečně činnou. Ještě je možné příjmy prokázat potvrzením o výplatě dávek českou správou sociálního zabezpečení. 

Stabilizovaní přijmů

Jak zvýšit své šance na získání úvěru?

I v případě hypotéky na pozemek je možné zvýšit své šance na získání úvěru. Kupříkladu je možné začít s extrémní disciplinovaností při splácení všeho, co splácíte. Mluvíme tedy o splácení dosavadních úvěrů, pokud je máte, také o pravidelném placení účtů za elektřinu, plyn, telefon nebo internet a o podobných závazcích. 

Své šance na získání hypotéky můžete zvýšit i tím, že zrušíte ručení. Pokud jste ručitelem u nějakého jiného úvěru (třeba u úvěru kamaráda či rodinného příslušníka), zrušte to a rázem se v očích banky stanete zodpovědnějším klientem.

Mezi další tipy patří i stabilizace svých příjmů. Pokud banka vidí, že nemáte stabilní příjmy, ale spíše nahodilé výplaty, nepůsobíte zrovna důvěryhodně.

Vyvarujte se především jednorázově vypláceným odměnám, které bankovní společnosti často neberou v potaz, nebo jednorázovým přivýdělkům, které vedou z dohody o provedení práce. Ani ty nejsou moc respektované stejně jako dávky přijímané od státu na určitou úroveň. Banky zpravidla zkoumají příjmy, respektive průměrnou výši příjmů za tři až dvanáct po sobě jdoucích kalendářních měsíců.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *