Obsah článku
V aktuální době koronavirové sice musíme čelit mnoha zkouškám a změnám, na druhou stranu má i tato špatná věc pozitivní stranu. Díky novému typu onemocnění, které začalo sužovat svět, se Česká národní banka rozhodla zmírnit své požadavky, které kladla na každého jednotlivého žadatele.
Ještě donedávna se mohlo požádat pouze o osmdesátiprocentní hypotéku, nyní se může žádat o devadesátiprocentní hypotéku. A to dokonce není jediná přínosná změna. Je však také pravdou, že se najdou jedinci, kterým nevyjde ani žádost o devadesátiprocentní hypotéku. Po zamítnutí půjčky jsou tito lidé vystaveni přemýšlení o tom, proč k tomu došlo.
K zamítnutí hypotéky může dojít z mnoha důvodů. Zmiňme si nejčastější z nich. Mimo jiné si také prozraďme, jak postupovat dál. Vzdávat se svého snu o vlastním bydlení opravdu nemusíte, i když bude první žádost zamítnuta.
Nejčastější důvody, proč došlo k zamítnutí hypotéky
- Žadatel žádá sám
- Nemá dostatečně vysoké příjmy
- Postrádá se potřebná výše vlastních zdrojů
- Má záznam v registru dlužníků
Možná řešení důvodů, díky kterým došlo k zamítnutí úvěru
I když došlo k poměrně výraznému slevení z podmínek na žadatele o hypoteční úvěr, přesto není snadné hypoteční úvěr získat zejména, pokud žádá žadatel sám. Banky předpokládají, že v prvních třech letech může dojít k problémům se splácením, proto pokud se žadatel jeví jako člověk, kdo pravidelně přichází o práci nebo kdo nemá dlouhá léta stabilní zaměstnání, raději mu půjčku nedá.
Aby se člověk vyvaroval tomuto důvodu zamítnutí, je vhodné přizvat do žádosti o hypotéku další osobu, která by neměla negativní zápis v bankovním registru nebo která by měla stabilní zaměstnání a odpovídající příjmy.

Dalším velice častým důvodem, proč se lidé musí potýkat se zamítnutím žádosti o hypotéku, je zkrátka nedostatečný příjem. I v tomto případě však existuje hned několik řešení, a to například přizvání další osoby k žádosti o hypoteční úvěr, případně zástava další nemovitosti nebo prodloužení splatnosti hypotéky, což povede k mírnému snížení měsíčních splátek.
Také bylo uvedeno, že velmi častým důvodem, proč člověk nezíská hypotéku, je nedostatečná výše vlastních zdrojů. I když lze získat devadesátiprocentní hypotéku, přesto se najdou někteří, kteří deset procent z několika milionů v kapse opravdu nemají. V takovém případě je možné vybrat stavební spoření nebo “dofinancovat” část záměru ze spotřebitelského úvěru.
Jak dál postupovat při zamítnutí hypotéky
Rozhodli jste se nevzdat své snažení a chcete znovu požádat o hypotéku? Než k tomu dojde, měli byste odstranit možné důvody zamítnutí vaší prvotní žádosti o hypotéku. Pokud totiž nedojde k jejich odstranění, bude se scénář opakovat.
Pokud vám nebylo sděleno, proč banka zamítla hypoteční úvěr, je možné to dohledat, a to v bankovním registru klientských informací. Jedná se o bankovní registr, který je přístupný všem bankám a nebankovním institucím, proto to nezkoušejte tak, že po zamítnutí ihned požádáte jinde. Banky jsou upozorňovány, proto je třeba k tomu přistupovat maximálně opatrně.
Když požádáte znovu
Abyste při další žádosti vzbudili vyšší důvěru, vyplatí se všechno podstatné bankám sdělit přímo. Nebudou si pak muset nic dohledávat, i když je pravdou, že banky si samozřejmě informace proklepnou.
V případě žádání o další hypoteční úvěr se vyplatí automaticky sdělit aktuální stav příjmů, tedy jejich výši, jejich strukturu, také zdroj. Taktéž byste měli zcela automaticky sdělit i aktuální vaši závazků a to, jestli dochází k jejich pravidelnému splácení či. Uveďte raději i ošetření důvodů, které minule bránily ve schválení hypotečního úvěru.